Druk 3D już dawno przeszedł drogę z teorii w realność, a na przestrzeni ostatnich lat drukarki 3D stały się dużo tańsze oraz w wyższym stopniu osiągalne. Eksperci przewidują, że w najbliższych latach wydruki 3D będą powszechnie obecne w naszych mieszkaniach i będziemy używać ich co dnia tak jak z mikrofalówek.

3d

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie wydruki 3D stosowane są do produkcji niezwykle szerokiego zakresu przedmiotów, zacząwszy od pierwowzorów elementów do urządzeń w sektorach przemysłowych lub motoryzacyjnych, poprzez druk implantów w medycynie, zaś skończywszy na całym szeregu gadżetów codziennego użycia, zabawek. Czym są wydruki 3D, czy są nam niezbędne oraz czy w istocie za parę lat każdy z nas będzie z nich korzystał? Drukarka 3D nie skonstruuje obiektu na żądanie tak jak to przedstawiono np. w „Star Treku”. Drukarki 3D drukują pomysł wypuszczony z peceta, stosując takie tworzywa (druk cyfrowych na tworzywach sztucznych) jak plastik, ceramikę bądź metal (materiałów do druku ciągle przybywa). Druk obiektu polega na tworzeniu jak też nakładaniu warstwy surowca o wyznaczonej grubości na stole drukarki, a kiedy warstewka zostanie wydrukowana, nakładaniu następnej. Niemniej jednak drukarka 3D nie jest w stanie wydrukować nawet najprostszych urządzeń składających się z kilku rodzajów surowców. Pomimo całej swej prostoty, nie skonstruujemy w domu za pomocą drukarki 3D przydatnej szczoteczki do zębów. Jednak , drukarki 3D odnajdą się z pomyślnością wszędzie tam gdzie będzie konieczna personalizacja, unikalność projektu lub mała ilość wyrobów. Można będzie uruchomić zupełnie nowy typ usług w formie wytwórczości obiektów na zlecenie.

Bryła 3D

Autor: fdecomite
Źródło: http://www.flickr.com
Branżą, jaka skorzysta mocno na wdrożeniu nowej technologii będzie branża medyczna. Dzięki możliwości tworzenia unikatowych, pojedynczych przedmiotów, to co dawniej było nierealne do wykonania ze względów kosztowych, jest dzisiaj w zasięgu ręki. Prócz tego, profesjonalne drukarki 3D ( na drukarki3d.pl) wykorzystywane są do istotnie znacznych projektów: poczynając od interesujących wizualnie mieszkań, przez niesławny rewolwer „Liberator”, zaś skończywszy na druku budowli mieszkalnych. Warto też wspomnieć o pierwszych testach druku żywności: druku z cukru.
Co to jest wydruk 3D oraz jak działa?
Tagged on: