W obecnych czasach coraz większe uznanie zdobywa hipoterapia. Co to jest i z jakich powodów jest wykorzystywana?

dzieci na koniach
Zacznijmy od tego, że jest to tzw. terapia na końskim grzbiecie. Okazało się, że jazda konno przynosi owocne wyniki w wielu chorobach, zarówno u najmłodszych, jak i u dorosłych. Hipoterapia wywiera wpływ równocześnie na ruchowe, sensoryczne, psychiczne oraz społeczne możliwości. Wyniki, jakie osiągają pacjenci, niejednokrotnie mogą pozytywnie zdziwić. Jakie w takim razie wiążą się z nią mocne strony?

Nade wszystko – pozwala na chodzenie „bez chodzenia”. Co to znaczy? Chory jadąc na koniu (zweryfikuj koń do hipoterapii na stronie stajniaiskra.pl…) wykonuje ruchy miednicy takie same jak podczas normalnego poruszania się. Przez to jazda jest znaczącym krokiem w postawieniu pacjenta na nogi bądź nauczenia go chodzenia od samych podstaw.

Po drugie, terapia z koniem redukuje napięcie mięśni a także poprawia niewłaściwą postawę. Do tego przeciwdziała przykurczom i zwiększa możliwości lokomocyjne – chory, który do tej pory nie mógł się poruszać, teraz bez kłopotu pokona takie granice jak nierówności terenu albo piasek. Poza poprawą zdolności ruchowych ważne jest także aktywizowanie innych zmysłów m.in. poprzez dotyk końskiej sierści, zapachy i odgłosy.

Agroturystyka na Kaszubach

Autor: www.nakaszubach.pl
Źródło: www.nakaszubach.pl

Oprócz tego koń relaksuje, rozwija relacje społeczne, a nawet nasila pracę narządów wewnętrznych, np. odporność organizmu bądź działanie układu krążenia. Hipoterapia (zajęcia z końmi) może być owocnie wykorzystywana w rozmaitych schorzeniach neurologicznych, czyli porażeniach mózgowych lub chorobach psychicznych, jak również w dolegliwościach ortopedycznych, stanach pod udarze albo stwardnieniu itp. Lista jest dosyć obszerna.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia terapii jest uczulenie na sierść lub zapach konia, rany, które dotychczas się nie wygoiły, silne infekcje, niepowstrzymany lęk, znaczna temperatura albo znaczne pogorszenie i problemy ze wzrokiem. Każdy pacjent powinien mieć opracowany indywidualny plan hipoterapii, by przynosiła najlepsze rezultaty.

Zaciekawieni hipoterapią powinni prześledzić oferty, jakie przedstawiają obozy konne (obóz jeździecki). Warto bliżej zaciekawić się tym tematem, aby w jak największym stopniu przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pacjenta.

Ćwiczenia z pomocą koni – co daje?
Tagged on: