Odlewnictwo jest sposobem na robienie produktów metalowych, jakie można następnie poddać obróbce. Co należy wiedzieć na wskazany temat, jeśli interesujemy się tą kwestią? Przede wszystkim odlewy można robić z wszelakiego typu metali, m.in. z miedzi, żeliwa lub ze stopów aluminium. W jaki sposób zapewniamy im właściwy kształt?

Odlewnictwo

Autor: OKFoundryCompany
Źródło: http://www.flickr.com
Kluczowa jest tutaj forma, jakiej nadajemy odpowiednie rozmiary, zarysy i strukturę. Dzięki stosownemu zaprojektowaniu formy odlewniczej uzyskamy potrzebne elementy, również bardzo skomplikowane, na przykład silniki i tłoki. Nowoczesna technologia odlewania umożliwia wytwarzanie wyrobów ze szczególną dokładnością.

Jak zachodzi cały proces odlewania metali? Na początku należy sporządzić model rzeczy oraz wspomnianą wyżej formę odlewniczą. Musimy do tego pamiętać, iż wzorce i forma powinny być trochę większe od oryginalnego obiektu, ponieważ gorący metal obróbka metali powiększa swoją objętość. Dopiero razem ze stygnięciem jego rozmiary zaczynają się kurczyć. Następnie tworzy się rdzenie, odzwierciedlające wewnętrzną budowę danego przedmiotu i montuje się całość w formie odlewniczej – więcej na alwro.com.pl.

Przedostatnim etapem jest zalanie jej ciekłym metalem, ostatnim z kolei wyciągnięcie odlewu, wyczyszczenie go oraz poddanie obróbce wykańczającej, by nadać ostateczne kształty. Należy także nadmienić o metodach odlewnictwa. Pierwszą z nich, a równocześnie wyjątkowo popularną, jest odlewanie w formach piaskowych, jednak nie jest to dość dokładny sposób. Jest również wolny oraz zbyt mało wydajny, aby stosować go do seryjnej produkcji.

Ponadto można odróżnić odlewanie w formach wirujących, kokilach, pod ciśnieniem, jak również odlewanie skorupowe i metodą traconego wosku, co zaliczane jest do współczesnych technik dających gwarancję najlepszej precyzji.

Rozprawiając o obrabianiu metali można także zwrócić uwagę na wyżarzanie – kliknij i sprawdź ofertę. Polega na ogrzewaniu metali do właściwej temperatury, wygrzaniu w niej, a później schłodzenie do temp. panującej w otoczeniu. Jest kilka rodzajów wyżarzania, z którymi dobrze jest się zapoznać, jeśli mamy zamiar bliżej zająć się niniejszym zagadnieniem, np. wyżarzanie ujednorodniające, normalizujące oraz odprężające, które dobieramy zależnie od tego, jakie efekty chcielibyśmy uzyskać.

Odlewnictwo sposobem wyrobu asortymentu z metalu
Tagged on: