Mielno to popularna miejscowość wakacyjna położona na polskim wybrzeżu i nad jeziorem Jamno. Wraz z sąsiadującą z nią miejscowością Unieście tworzy kompleks wypoczynkowo – rekreacyjny, idealnie przystosowany by ugościć turystów planujących wypoczynek 2014 nad morzem Bałtyckim!

Plaża, Mielno

Autor: pawelkoszalin
Źródło: http://www.flickr.com
Podstawowymi walorami, dla których powinno się odwiedzić Mielno są przede wszystkim uwarunkowania przyrodnicze – położenie nad morzem i jeziorem, ładna plaża i bardzo dobry mikroklimat. Pośród zabytków trzeba wyróżnić cztery obiekty. Pierwszym z nich jest gotycki kościół Przemienienia Pańskiego wybudowany w XV w., 750 m od wybrzeża morskiego. Jednonawowa, ceglano – kamienna świątynia spełniała kiedyś też rolę obronną, o czym świadczy jego położenie na niewielkim wzniesieniu, wokół, którego widać ślady fos, a także tęgie mury i wąskie okna dwukondygnacyjnej wieży. W środku kościoła znajduje się bardzo dużo cennych obiektów, między innymi barokowa ambona z XVIII w. z rzeźbami czterech ewangelistów, dwa dzwony kościelne, neobarokowy obraz Wniebowstąpienie, a także neogotyckie: chrzcielnica, wieczna lampka oraz dwa witraże w prezbiterium Dobry Pasterz i Święta Rodzina.Pozostałymi zabytkami są: park dworski z przełomu XVIII/XIX w., willa szachulcowa przy ul. Kościuszki 11 z początku XX w. oraz drewniany pensjonat przy ul. 1 Maja 13 z początku XX w. Ciekawym obiektem jest też rzeźba jelenia stojąca przed Urzędem Gminy, którą ufundował jeden z tutejszych ziemian, aby uczcić udane polowanie. Warto też zobaczyć pomnik lotników, dwa betonowe bunkry oraz urokliwą aleję lipową biegnącą z Mielna do Mielenka.

Atutem Mielna jest przede wszystkim czysta, kilometrowa i piaszczysta plaża. Jej szerokość waha się od 30 do 54 m. Plaża jest drobnoziarnista, a na odcinku od ul. Słonecznej do Nurtu Jamneńskiego miejscami kamienista. Wokół niej występują liczne kawiarnie, restauracje, smażalnie ryb a także inne obiekty gastronomiczne i handlowe. Wzdłuż plaży wiedzie droga (Winiety na słowackie autostrady) spacerowa. Usytuowano tu też park nadmorski, w którym jest muszla koncertowa. W Mielnie urlopowicze mogą cieszyć się niezwykle korzystnym mikroklimatem. Powietrze jest tu bogate w sól i jod i jest niezwykle dobre dla osób mających problemy z układem oddechowym.

Bardzo dużo atrakcji czeka na nas także nad Jeziorem Jamno. Jest to jezioro przybrzeżne, odgraniczone od morza Bałtyckiego mierzeją. Jamno jest niezwykle znane pośród wielbicieli sportów wodnych. Na przystani żeglarskiej Klubu Morskiego „Tramp” przy 140-metrowym pomoście działa wypożyczalnia jachtów, kajaków i rowerków wodnych. W sezonie istnieje możliwość wybrania się na rejs po jeziorze, stateczkiem wycieczkowym „Mila”.

Do interesujących wydarzeń odbywających się w Mielnie niewątpliwie zaliczyć można Międzynarodowy Zlot Morsów w styczniu albo lutym, Nadbałtycką Wiosnę Esperancka, Magiczne Święto – Mieleńska Noc Świętojańska, Otwarcie sezonu żeglarskiego – Morski Klub „Tramp”, „Operę nad Bałtykiem”, Bieg Śniadaniowy, Otwarcie Hyde Parku, Mieleńską Noc na Gorąco, Przegląd Teatrów Ulicznych i Festiwal Latawca oraz Folkową Fiestę czyli Dożynki Gminne.

Trzeba zaznaczyć, że przez Mielno przebiega kilka szlaków rowerowych. Do najładniejszych z nich zaliczyć trzeba szlak Mielenko do Chłopów i Sarbinowa biegnący przez przy wydmowy las iglasto – liściasty.

***Pełną ofertę na wakacje dwa tysiące czternaście w Mielnie można wyszukać w serwisie Ruszajwpolske.pl lub klikając na niżej znajdujące się linki:- kwatery nad morzem (sprawdź ten link)- pensjonaty Mielno

Udany odpoczynek nad morzem w Mielnie
Tagged on: